Granty
Grant w pytaniach i odpowiedziach
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Oś priorytetowa II - Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Działanie: 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego Typ projektów 2 Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych, Tytuł projektu: Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych
Grant w pytaniach i odpowiedziach
-
Czy pieniądze z grantu mogą zostać przeznaczone na przedsięwzięcia realizowane na indywidualnych działkach?
NIE, pieniądze z grantu mogą być przeznaczone jedynie na inwestycje służące dobru wspólnemu działkowców, czyli wyłącznie na terenach wspólnych – teren Domu Działkowca, alejki ogrodowe.
-
Czy działkowcy mogą zgłaszać Zarządowi swoje pomysły na inwestycje, które można by sfinansować
z otrzymanego grantu?
NIE, grant został przyznany wyłącznie na inwestycje zawarte w napisanym przez nasz zespół wniosku, który musiał spełniać ścisłe kryteria określone w Regulaminie. Jak wynika z oceny dokonanej przez ARiMR, nasz projekt
w znacznym stopniu przyczyni się do realizacji celów operacyjnych takich, jak przeciwdziałanie spadkowi różnorodności ekologicznej, czy też zwiększenie wartości usług ekosystemowych.
-
Czy można było wnioskować o 100 000 zł na np. budowę studni?
NIE. Pieniądze z grantu można przeznaczyć jedynie na inwestycje, które znalazły się w “Wykazie inwestycji możliwych do finansowania z grantów udzielanych w ramach projektu”. Budowa studni nie znalazła się w tym wykazie, a jedynie była teoretyczna możliwość remontu sieci wodociągowej, na który można było przeznaczyć maksymalnie 30% kosztów kwalifikowanych projektu (tj. ok. 25 000 zł) i posiadać wszystkie wymagane pozwolenia, w tym pozwolenie na budowę, czego na dzień składania wniosku nie mieliśmy. Co najmniej 50% funduszy należało przeznaczyć na działania proekologiczne, wyszczególnione w podstawowym zakresie możliwych rodzajów inwestycji.
-
Na jakie inwestycje, zawarte w projekcie „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” otrzymał nasz grant?
Głównym przedsięwzięciami zaplanowanym w ramach projektu są:
-
sporządzenie planu zagospodarowania ROD;
-
zaprojektowanie, wykonanie i montaż 8 szt. tablic edukacyjno-informacyjnych;
-
zakup rębaka spalinowego;
-
modernizacja monitoringu (zamontowanie dodatkowych 4 szt. kamer);
-
wykonanie nasadzeń roślin żywopłotowych wokół Domu Działkowca;
-
zakup i montaż hotelu dla owadów zapylających;
-
zakup i montaż karmnika dla ptaków.
Podkreślenia wymaga możliwość zakupu w ramach projektu rębaka spalinowego, który to jest odpowiedzią na problem utylizacji gałęzi i części roślin pozostających po zabiegach pielęgnacyjnych. Dzięki rębakowi zniknie problem składowania i utylizacji odpadów zielonych, pozostających po cięciu drzew i krzewów. Zamiast tego materiał pozostający po zrębkowaniu można będzie wykorzystać do kompostowania lub ściółkowania rabat, poprawiających wilgotność gleby i chroniących ją przed erozją.
-
Jak przebiegać będzie realizacja poszczególnych przedsięwzięć w naszym ROD?
Wymienione wyżej przedsięwzięcia będziemy realizować zgodnie z harmonogramem prac załączonym do umowy
o powierzenie grantu, zawartej z Oddziałem Regionalnym ARiMR w Szczecinie. Wszystkie prace planujemy zakończyć do 31 lipca 2023 r.
Prezes Zarządu ROD
Leopold Ochalik