Stanowisko Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Powiatu Choszczeńskiego
Choszczno, dnia 27 października 2023 r.
Stanowisko
Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych
Powiatu Choszczeńskiego
z dnia 27 października 2023 r.
w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy
Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Powiatu Choszczeńskiego przedstawia następujące stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju
i Technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy:
Kolegium Prezesów wyraża sprzeciw co do umieszczenia terenów rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) w zaledwie dwóch z trzynastu stref planistycznych, to jest
w strefie o symbolu SJ – strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną (poz. 2 tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do projektu rozporządzenia) oraz w strefie o symbolu SN – strefa zieleni i rekreacji (poz. 9 tabeli).
W związku z tym Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Powiatu Choszczeńskiego apeluje o wprowadzenie zmian w zapisie projektu przedmiotowego rozporządzenia, polegających na umieszczeniu w profilach funkcjonalnych wszystkich stref planistycznych „terenu ogrodów działkowych”. Tym samym zmiana ta zagwarantuje umieszczenie w planie ogólnym gminy terenu ROD.
Ograniczenie wskazania terenu ROD tylko do dwóch stref planistycznych rodzi ryzyko pominięcia obszarów Rodzinnych Ogrodów Działkowych i skazania ich w przyszłości na likwidację.
Podkreślenia bowiem wymaga fakt, iż ROD znajdują się obecnie na bardzo zróżnicowanych obszarach. W miastach sąsiadują z terenami zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej, ze strefami usługowymi i handlu wielkopowierzchniowego, ze strefami gospodarczymi, z terenami zieleni i rekreacji, ze strefami komunikacyjnymi, a poza miastami często ze strefami produkcji rolniczej.
Uzasadnieniem wyznaczenia takich zmian jest ponadto brzmienie przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 40 z późn. zm.) zgodnie z którym organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego tworzą warunki do rozwoju ROD. Mając zaś na względzie cele ROD, wymienione w art. 3 przywołanej ustawy, takie jak m.in.: zaspakajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwienie prowadzenia upraw ogrodniczych, ochrona środowiska i przyrody, kształtowanie zdrowego otoczenia człowieka, tworzenie warunków dla udostępniania terenów zielonych dla społeczności lokalnych, to wyraźne zaznaczenie istnienia takiej strefy gwarantuje przyszły byt ROD.
ROD istnieją od wielu lat, często działkowcami są rodziny wielopokoleniowe, które wykorzystują działki zarówno do prowadzenia upraw ogrodniczych, jak i wspólnej rekreacji, odpoczynku i integracji. Działkowcy na obszarach miast stanowią liczną, bo niejednokrotnie kilkutysięczną społeczność. Nadto dzięki istnieniu ROD i ich bioróżnorodności zyskują społeczności lokalne.
Wobec powyższego wyrażamy sprzeciw wobec wszelkich planów zmierzających do masowej likwidacji ROD , a w szczególności poprzez wprowadzenie przepisów ułatwiających wykreślenia ogrodów z planów miejscowych.
Nie godzimy się na pozbawienie nas, naszych dzieci i wnuków możliwości korzystania Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Z upoważnienia Kolegium
Prezes Zarządu ROD „Pionier”
Leopold Ochalik